תקינה בינלאומי

גם אחרי הקורונה: גופי תעשייה ישראליים מוזמנים להשתתף בעיצוב תקנים בינלאומיים לייצור ולתעשייה

מכון התקנים הישראליים משתף קבוצות וגופים תעשייתיים מישראל ביכולת לתרום ולעצב את התקנים הבינלאומיים הנוגעים לתחומי פעילותם. באמצעות ארגון ISO ומכון התקנים, ניתן לפנות למכון התקנים ולהשפיע רבות על הנושא שבו יש נגיעה לעלויות, דרכי ייצור, אספקה ובקרת איכות של כמעט כל תחום תעשייתי

בזמן שהעולם מתאושש לאיטו מהגל הראשון, ובתקווה גם האחרון, של נגיף הקורונה, הגלובליזציה שנפגעה מהשלכותיו הכלכליות של המשבר מנסה לחזור למרכז הבמה. עמה, במיוחד כעת, חוזרת הפעילות לתקינה בינלאומית המסדירה את האחדת התקנים הנדרשים בכל תחום תעשייה, על מנת שניתן יהיה להשוות בין איכויות של מוצרים המיוצרים במקומות שונים בעולם.

מן הסתם, לנגיף הקורונה ולהשלכותיו תהיה השפעה מיידית וגם ארוכת טווח על התקנים הבינלאומיים של ייצור, אספקה ושילוח בינלאומיים. הפרוטוקולים של עידן התפרצות הנגיף נכתבים תוך כדי תנועה, וחלק מאותם נהלים של המפעלים החוזרים לאיטם לייצור מלא לאחר השבתה ארוכה, ימצאו עצמם כחלק מסט של תקנים חדשים ומחמירים שנועדו למנוע התפשטות נוספת של הנגיף באמצעות שילוח בינלאומי.

נשאלת השאלה, האם יש לנו בכלל השפעה על התקינה הבינלאומית?

מכון התקנים הישראלי שמח לדווח שהתשובה לשאלה זו היא חיובית: עוד לפני המשבר, המכון הזמין את חברות התעשייה הישראלית להתאגד בקבוצות עניין, ולהשתתף בתקינה הבינלאומית באמצעות ארגוני התקינה הבינלאומיים הגדולים בעולם – ISO ו-IEC.

וועדות התקינה הבינלאומית

פיתוח התקנים הבינלאומיים מתנהל דרך ועדות טכניות הנקראות TC-Technical Committee, המוקמות לצורך עיסוק או בנושאים ספציפיים אשר לגביהם עולה הדרישה לתקינה בינלאומית, או עבור נושאים גנריים הדורשים התייחסות לבניית תקנים סטנדרטיים בינלאומיים.

כך למשל ישנן ועדות משנה (SC-Sub Committees) העוסקות בתקינה ספציפיים של תקינה השייכת לנושא תקינה ראשי ורב-תחומי בהם עוסקת הוועדה הראשית שמעליהן. הוועדה הטכנית ממנה קבוצת עבודה (WG-Workinggroup) ובהן יושבים מומחים בתחומם, המתנהלים לפי תוכנית עבודה ומייצרים נהלים ותקנים עבור אותו נושא שבתחומי הידע והניסיון שלהם.

הדרך שלכם להשפיע על התקינה הבינלאומית

מכון התקנים הישראלי, על פי ההסכמים הבינלאומיים שמדינת ישראל חתומה עליהם, יכול לשלוח  נציגים שישתתפו, ישפיעו ויקבלו מידע ישירות מאותם וועדות תקינה בינלאומיות.

ישנן למעשה שלוש דרגות של מעורבות בהן תוכלו להשפיע על התקינה הבינלאומית בתחומכם, בהנחה שהנושא מספיק רחב ונמצא על סדר היום של ארגוני התקינה הבינלאומיים עמן למכון התקנים יש קשר ישיר.

הדרגה הראשונה, ואולי החשובה ביותר, היא דרגת P) Participant) שהינה לצורך השתתפות פעילה בעיצוב ובניית התקנים הבינלאומיים בתחומכם. ההשתתפות יכולה להיות ברמת הוועדה הראשית, אחת מוועדות המשנה או בקבוצות העבודה של המומחים המעצבות את התקנים עצמם או היבטים הקשורים בה.

הדרגה השניה, שלעיתים היא שימושית אפילו ברמת איסוף מידע ו"מודיעין", הינה דרגת O )Observer), הלוא היא עמדת המשקיף. כמשקיפים בוועדות הראשיות, ועדות המשנה וקבוצות העבודה, תוכלו לקבל מידע רלוונטי לתחום עיסוקכם, על מנת ללמוד אותו, לשאול שאלות ולהיערך להטמעת התקנים הללו במפעלכם.

דרגה שלישית של מעורבות הינה מינוי אישי לקבוצות עבודה. מינוי זה מותנה בחברות קודמת בדרגת P בוועדות הטכניות או ועדות המשנה, כמו גם בעמידה במחוייבויות של השתתפות בישיבות של וועדות המומחים. דרגה זו מאפשרת גישה והשפעה ישירה על בניית התקנים, הצבעה על כל מסמכי הוועדה ועל תוצריה.

קבוצות עניין משותפות בתקינה בינלאומית רלוונטית

לפעילות של תקינה בינלאומית ניתן להצטרף על בסיס עניין, אם מתוך ארגון, חברה עסקית פרטית או ציבורית, מפעל, מוסד, ארגון גג של כמה חברות או אנשים פרטיים בעלי עניין.

מכון התקנים מזמין את כל בעלי העניין להשפיע על התקנים הבינלאומיים על בסיס התאגדות משותפת של תעשיות ישראליות בעלות תחומי פעילות משותפים, או צירוף של נציגים יחידים לוועדות תקינה בינלאומיות.

המכון, על יסוד חברותו בארגוני ISO  ו-IEC הבינ"ל, שולח כל העת נציגים ישראליים להשתתפות בפעילות עיצוב התקנים על ידי ארגונים אלו.

כעת, במיוחד בעת היציאה ממשבר הקורונה, תקנים רבים החלו להשתנות והם בעיצומם של הליכי שינוי אלו. חשוב לבדוק שינויים אלו – ובמידת האפשר, גם להשפיע עליהם!

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...