רובוטיקה בתעשיית הפלסטיק

חברה ישראלית בתחום ה-IML נרכשה על ידי חברת BOS האמריקנית כדי לספק פתרונות רובוטיקה בתעשיית הפלסטיק האמריקנית

רובוטיקה בתעשיית הפלסטיק? מסתבר שארה"ב, להבדיל ממדינות באוסטרליה ובאירופה, נמצאת בפיגור בתחום זה. רכישת חברת –IML הישראלית Imdecol  על ידי חברת BOS האמריקנית נועדה לגשר על הפערים בארה"ב בתחום זה, והמנכ"ל הישראלי של החברה המשותפת מציב יעדים

הרובוטיקה לתעשייה כבר מזמן אינה נחלתה הבלעדית של תעשיית הרכב, אולם אחד התחומים הידועים פחות בתעשייה הוא הימצאותה של הרובוטיקה המתקדמת גם בתעשיית הפלסטיק העולמית.

מי שמובילות את העולם בתחום זה נמצאות לרוב במדינות אירופה וכן באוסטרליה. ארה"ב, שהיא ענקית תעשייה עולמית, נמצאת בפיגור משמעותי בתחום זה, אולם שילוב שהתרקם השנה בין חברת Imdecol הישראלית, העוסקת בתחום ה-IML (In Mold Label) לבין ענקית התעשייה BOS האמריקנית מנסה לגשר על הפערים הללו בין תעשיית הפלסטיקה האמריקנית לתעשיות מקבילות באירופה ובמזרח הרחוק.

בתחילה שתי החברות התקשרו אחת עם רעותה על בסיס פרויקטים משותפים, אולם לאחר רכישת החברה הישראלית באופן מלא על ידי BOS, הוחלט למזג את שתיהן לחברה אחת בשם BOS Imdecol, אותה מנהל אייל כהן, מי שהיה מנכ"ל החברה הישראלית שנקנתה.

חלוצה עולמית של רובובטיקה בתעשיית הפלסטיק

חברת Imdecol היתה אחת החלוצות העולמיות בתחום ה-IML. בני כץ הקים אותה בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת, והיא הצליחה ליישם את פתרונותיה הייחודיים מבחינה טכנולוגית אצל מאות לקוחות, הן בישראל והן בזירה הבינלאומית.

עד לרכישת פעילותה על ידי חברת BOS, החברה הספיקה להתקין את פתרונות הטכנולוגיה פורצי הדרך שלה ביותר מ-700 מערכות תעשייתיות ברחבי העולם. מוצרי החברה מתמקדים באוטומציה ייעודית המשפרת מאוד את קווי הייצור, לרבות פתרונות ייחודיים של חליצה מקווי הייצור, איסוף וערימת מוצרים, שקילה, בקרת איכות אוטומטית, פתרונות אריזה שונים באמצעות שקיות וארגזים, סגירה ואיטום של ארגזים, העמסת מוצרים על משטחים ואיטום מארזים באמצעות ניילונים.

מהלך הרכישה של פעילות החברה החל בקיץ 2019, וצפוי להסתיים באוגוסט 2020. BOS נסחרת בבורסת הנאסד"ק האמריקנית, והיא בעצמה ענק טכנולוגי לא קטן בתחום השירות לתעשיות בכלל ותעשיית הפלסטיקה בפרט, בעיקר בתחום ניהול חכם של מחסנים, מלאי, לוגיסטיקה ואספקה.

כעת שילוב החברות מאפשר לחברה המשותפת להציע ללקוחותיה אוטומציה רובוטית גם לקווי הייצור עצמם, וגם ללוגיסטיקה, כך שאותם מפעלים ינהלו מפעלים חכמים (Smart Factory) ומחסנים חכמים (Smart Warehouse) באופן דיגיטלי.

ההיענות של השוק לשילוב הכוחות הזה היתה נלהבת – חברות ענק היו צמאות לפתרונות שהוצעו על ידי החברה המשותפת, מה שאילץ אותה לשנות הן את סדרי הגודל של עבודתה, והן את ההתנהלות הארגונית, הניהולית והתפעולית שלה.

על הכוונת: תעשיית הפלסטיק האמריקנית

בחברה כאמור זיהו את הפיגור הניכר בתעשיית הפלסטיק האמריקנית, בכל הקשור ברובוטיקה של היבטים שונים בה, הן על קווי הייצור והן בכל הניהול הלוגיסטי-תפעולי של חברות הפלסטיקה בארה"ב.

אחד התחומים בהן מתמקדת החברה מול תעשיית הפלסטיקה בצפון אמריקה הינו תחום האריזה, הלוקה בחסר ומתגלה כפחות יעיל לעומת מתחריו מאוסטרליה ואירופה. אריזה, שהיא באופן טיפוסי השלב האחרון בייצור, כוללת אלמנטים רבים ומורכבים – כגון איסוף המוצרים מפס הייצור, אריזתם באופן סטנדרטי ונכון, אבטחת איכות של המוצרים ואריזתם, והכנתם למשלוח מן המפעל החוצה.

בכל אחד משלבי אריזה אלו, חברת BOS Imdecol מציעה מגוון פתרונות טכנולוגיים של רובוטיקה ואוטומציה, המשפרות באופן ניכר את יעילות קו הייצור, את מהירות הייצור ואת זריזות האספקה של המפעל.

כאשר מצד אחד השלטונות במדינות שונות בעולם מנסות להגביל את השימוש בפלסטיק בשל שיקולי הגנת הסביבה, ומצד שני ישנו מאבק בזיהום הסביבה עם אריזות קרטון המתכלות במהירות – אין ספק כי אריזה נכונה של פלסטיקה במפעלים שונים יכולה לייעל את התהליכים, להביא לחיסכון בשימוש בפלסטיק, להגביר את איכות הפלסטיק בו משתמשים ובסופו של דבר – לתרום לסביבה נקייה יותר, לצד יעילות כלכלית גבוהה יותר עבור החברות שיבחרו לשלב רובוטיקה אוטומטית ודיגיטלית לפסי הייצור שלהן.

 

 

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...