מערכת ביג דאטה

סוקרטס : מערכת ביג דאטה לקבלת החלטות חכמות נגד הקורונה

התמודדות עם הנגיף העולמי, שהגיע לצערנו גם למדינת ישראל, איתגר את אומת הסטארט אפ הישראלית למצוא פתרונות טכנולוגיים מקוריים במלחמה באויב הקטלני והבלתי נראה הזה. אחד מהם כבר היה מוכן – מערכת "סוקרטס" המשרתת את המודיעין הישראלי כנגד אויבי המדינה, וכעת הוסבה לניתוח נתוני חולים ותחלואה באופן המשרת את מקבלי ההחלטות בבתי החולים. כן, גם בחזרה לשגרה יש מניות למערכת

קבלת החלטות בהנהלות בתי החולים בעזרת ביג דאטה

בזמן משבר הקורונה כולנו התרגלנו לראות את מנהיגי המדינה, מראש הממשלה ודרומה, מופיעים מדי ערב בטלוויזיה ומנחים את הציבור מה לעשות. אולם שכבה אחרת של מקבלי החלטות במאבק, אלו הנמצאים ממש בחזית השטח אל מול הנגיף, הינה רמת מנהלי בתי החולים הקולטים את החולים בפועל.

כעת מתברר, על פי פרסום באתר "כלכליסט" בחודש מאי 2020, כי הנהלות בתי החולים "שיבא" בתל השומר ורמב"ם בחיפה אימצו כמודל לקבלת החלטות ניתוחי נתונים מרובים, הידועים יותר בכינויים "ביג דאטה", הנעשים על ידי תוכנת "סוקרטס" שהושאלה לבתי החולים על ידי גופי המודיעין של ישראל.

על פי אותו פרסום, האפליקציה מבוססת על בינה מלאכותית, פרי פיתוחה של חברת "אומניסול" המעסיקה 9 עובדים ונמצאת בקריית טבעון שבצפון הארץ, תוכנתה לנתח היקף גדול במיוחד של נתונים בתחומי חקר שונים, על פי הגדרות ונתונים שהוזנו ומוזנים בזמן אמת לתוכה.

במערכת הביטחון כבר משתמשים כמה שנים במערכת כדי לנתח מגמות בפיתוחי טכנולוגיות עכשוויות ועתידיות, לרבות זיהוי מומחים לפיתוחן, הן במדינת ישראל, הן במדינות ידידותיות ואפילו במדינות אויב.

להבדיל ממנועי חיפוש רגילים דוגמת "גוגל", מערכת "סוקרטס", הקרויה כמובן על שם הפילוסוף הידוע מתקופת יוון העתיקה, המערכת מבצעת חקירה מעמיקה של נתונים, תוך מתן אפשרות לחוקרים לשמור חיפושים שערכו בתוך הנתונים, לכתוב הערות ותזכורות לעצמם בתוך הממשק של התוכנה עצמה, וכן לבצע באופן אוטומטי וסיסטמתי קישורים בין סוגים שונים של נתונים.

המערכת התגלגלה די במקרה אל הנהלות בתי החולים. מדינת ישראל הקימה בבית החולים "שיבא" בתל השומר את החמ"ל הלאומי הראשון שלה למאבק בקורונה, ומערכת הביטחון היתה חלק ממנו.

בכתבה ב"כלכליסט" סיפר טל זהר, סמנכ"ל התפעול ב"אומניסול", כי " בזכות היכרות מוקדמת עם חלק מהגורמים שהקימו את החמ"ל, מצאנו את עצמנו מגויסים למערכה". זהר סיפר על ההתלהבות של הנהלת בית החולים מיכולות המערכת: " בוקר אחד קיימתי שיחה עם אחד מאנשי הקשר שלי, שהפנה אותי לקולגה שלו שגויס לחמ"ל החדש. פניתי אליו והצגתי לו את המערכת. לאחר שהוא התלהב, הצעתי שנאפשר לכל אנשיו גישה חופשית אל Socrates. בו במקום קבענו הדרכת וידאו לכל הצוות. למחרת, החלו לזרום אלינו בקשות ליכולות חדשות, ופידבק ממוקד בהקשר של התאמת Socrates למלחמה בקורונה".

מערכת סוקרטס בתחומים נוספים

עם החזרה ההדרגתית לשגרה, מחפשים בחברת "אומניסול" לתרגם הצלחת המערכת, שזוכה להתעניינות גם במערכות בריאות במדינות אחרות, גם לעולם העסקי. אחת הדרכים הנבחנות עבור המערכת היא להפוך גרסה של האפליקציה למנוע של המלצות עסקיות.

הרעיון הוא לרכז באופן ספציפי ועל פי פרמטרים שיוגדרו עבור חיפוש במערכת, רשימות של חברות היכולות לשתף פעולה בנושאים שיוגדרו על ידי המחפשים, כנסים ואירועים שניתן להקים בהם שיתופי פעולה עסקיים ולעשות בהם פעילות של נטוורקינג, זיהוי שווקים חדשים, הזדמנויות מימון, ספקים חלופיים.

בחברה מספרים על האתגר, שלמעשה מאפיין את נושא ניתוח של ביג דאטה בכללותו – אתגר איסוף הנתונים והזנתם, ניתוח המידע באופן ממוחשב על פי פרמטרים אחידים ותרגום המידע למסקנות והמלצות.

במקרה של "סוקרטס" במובן העסקי, אתגר זה נפרש על פני כמה תחומים מבחינה טכנולוגית ותכנותית: איסוף הנתונים בשוק גלובלי הינו מורכב, בהיותו פרוש בין מדינות וכלכלות שונות המבוססות על שפות, מטבעות ונתונים כלכליים שונים – מה שמקשה מאוד על האחדה של הנתונים לבסיס נתונים קוהרנטי אחד; התחום השני הינו הניתוח של הידע העסקי על ידי אלגוריתם שאינו רק טקסטואלי כמו "גוגל", אלא כזה שמבין את המשמעות של הנתונים; התחום השלישי הוא כמובן תרגום המידע להמלצות אופרטיביות בעלות משמעות חיובית ורווחית.

לכתבות נוספות בנושא ביג דאטה

לכתבות נוספות בנושא קורונה ותעשייה

ייתכן ותתעניינו לקרוא גם את...